گل سوسن چلچراغ / روستای داماش گیلان

گل سوسن چلچراغ / روستای داماش گیلان

گل سوسن چلچراغ از اواسط خرداد گل می دهد و گل های آن تا نیمه تیرماه پایدار می ماند و محل رویش آن در ایران، در روستای داماش در بخش عمارلو از توابع رودبار است. سوسن چلچراغ ارزش و شهرت ملی و جهانی دارد و بسیار آسیب پذیر است به طوری که درصورت نابودی، پرورش آن ممکن نیست.

گل-سوسن-چلچراغ-روستای-داماش-گیلان

این گیاه ۰٫۵ تا ۱/۵ متر طول دارد. گونه ایرانی آن زیبایی و شهرت بسزایی دارد و نمونه هایی از آن یافت شده اند که تا ۱۵ گل داشته اند، گرچه معمولاً این گیاه ۴ تا ۱۰ گل دارد تاکنون فقط در یک محل از ایران یعنی روستای داماش گیلان یافت شده اند و در خارج از ایران، در جمهوری آذربایجان در نزدیکی لنکران مشاهده شده اند. سوسن چلچراغ به عنوان یک گونه نادر سال ۱۳۵۵ به طور رسمی از سوی سازمان حفاظت محیط زیست مورد حفاظت قرار گرفت.

مسیرهای دسترسی:

۱- گیلان – لوشان – جیرنده – داماش

۲- گیلان – توتکابن – دشتویل – بره سر – داماش

مطالب مشابه
ارسال دیدگاه جدید
شما میتوانید نظر و پیشنهاد خود راجب سایت و مطلب را برای ما ارسال کنید.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

وکام 2 می گوید:
۴ شهریور ۱۳۹۵ و ساعت ۰۱:۱۴ پاسخ

[گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل]
[گل][گل][گل][گل][گل][گل]
[گل][گل][گل][گل][گل]
[گل][گل][گل][گل]
[گل][گل][گل]
سلام
مدت مدیدی بود در وبلاگی برای دوستان نظری نذاشته بودم حالا این نوشتن شده یه نوستالژی. خدایی وبلاگ مثل کتاب می مونه هرچقدر هم تکنولوژی پیشترفت کنه حس وحال کتاب یه چیز دیگه اس و وبلاگ هم تقربیا همین گونه اس هرچقدر شبکه های اجتماعی پیشرفت کنند مثل حس و حالش مثل وبلاگ نمیشه . خوشحال شدم که بار دیگر فرصتی شد یادی کنم از خاطرات گذاشته .و ممنون هستم از دوستانی که وبلاگ هاشونو رها نکردن و هرازگاهی مطالبشو را به روز رسانی می کنن.
[گل][گل][گل]
[گل][گل][گل][گل]
[گل][گل][گل][گل][گل]
[گل][گل][گل][گل][گل][گل]
[گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل]